Ieri, 24 martie, inspectorului general al Inspectoratului Școlar Județean Giurgiu, Gigi Oprișan, i-a expirat contractul de muncă pe funcția de inspector general.
În locul său, prin ordin al Ministerului Educației a fost numită, prin detașare în interesul învățământului, până la organizarea unui nou concurs, inspectorul general adjunct, Mirela Delea.
Deși se pare că Gigi Oprișan, și-ar fi dorit prelungirea mandatului cu încă un an, făcând și demersuri în acest sens, soluție respinsă de minister care, în ceea ce-l privește, a hotărât să respecte datele din contract.
Deși Oprișan a câștigat, în primă instanță, în procesul intentat Ministerului Educației, hotărâre care nu este definitivă, acest lucru n-are nicio relevanță în situația actuală, deoarece instanța a stabilit că greșită a fost doar procedura de acordare a calificativului, nu și evaluarea în sine. Calificativul nu poate fi schimbat decât de MEC și nu există nicio prevedere care să spună că nu poate fi același.
Chiar dacă situația este foarte clară și câștigarea procesului n-are nicio legătură cu plecarea sa din fruntea Inspectoratului Școlar, deja s-a încercat, pe anumite site-uri victimizarea sa, s-au făcut acuzații de interese politice, răzbunări și partizanate care probabil vor continua.
M.B









