Ziua de 8 decembrie a fost consacrată drept Ziua Constituției, ocazie pentru elevii social-democrați să arate că le pasă de legea fundamentală a țării. Cu această ocazie, mai mulți tineri, conduși de președintele interimar al LESD Giurgiu, Vlad Buzea.
La scurt timp de la finalizarea momentului, Vlad Buzea a declarat pentru giurgiu-acum.ro:
„Consider că este foarte important pentru cetățeni să cunoască cele mai importante articole din legea fundamentală a statului român. Acțiunea noastră se numește „Democrația de la A la Z” , urmând să marcăm în continuare alte astfel de zile importante pentru democrația din România”, a mai spus liderul elevilor social-democrați.
Tinerii au împărțit mai multe pliante în municipiu, în care era explicată legea fundamentală.


















