Politica

PSD condamnă decizia Guvernului de a taxa persoanele fără venit

Într-o declaraţie făcută pentru AGERPRES, deputatul PSD, Florin Tătaru, susţine că decizia Guvernului de a taxa persoanele fără venit este una eronată din punct de vedere moral, social, dar şi economic :

„Am citit ieri cu stupoare faptul ca în România se doreste a se introduce o noua taxa: „taxa pe supravietuire”. Într-o încercare fara succes de a combate ‘munca la negru’, domnul secretar de stat în Ministerul Finantelor Gabriel Biris a ales sa vizeze aproximativ trei milioane de români care nu au niciun venit. Desi sunt de acord ca ‘munca la negru’ reprezinta o problema pentru bugetul de stat, stiu foarte bine ca multi oameni accepta sa lucreze fara contract pentru ca patronii le impun acest lucru, de cele mai multe ori pe un salariu mai mic decât salariul minim. Crunta realitate este ca nu toti oamenii fara venit lucreaza ‘la negru’, exista multi oameni care chiar nu produc niciun venit, asa ca nu pot fi de acord cu concluzia Guvernului Ciolos. Consider ca decizia de a taxa persoanele fara venit este una eronata din punct de vedere moral, social, dar si economic”

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Politica