Politica

Intervenții în lanț ale pompierilor giurgiuveni în perioada Anului Nou

Număr record de intervenții la incendii ale pompierilor giurgiuveni în intervalul 31 decembrie 2015 – 4 ianuarie 2016. Nu mai puțin de nouă incendii de locuință, unul de autoturism și 55 de intervenții SMURD au fost înregistrate la ISU Giurgiu.

Conform unui comunicat al pompierilor din Giurgiu, incendiile de locuință au fost înregistrate în localitățile Giurgiu, Bulbucata, Vlad Țepeș, Popești, Mihăilești, Braniștea, Florești, Bâcu, Singureni, iar incendiul de autoturism a fost înregistrat în Bolintin Vale. Din fericire, singurele pagube înregistrate au fost cele materiale, neexistând victime.

„Având în vedere că majoritatea incendiilor izbucnite la locuinţe au fost la nivelul acoperişului în principal cu propagare de la hornuri/coşuri/burlane de fum I.S.U. ,,Vlaşca” al județului Giurgiu recomandă încă o dată următoarele:

În cazul utilizării sobelor cu acumulare de căldură, înainte de utilizare sobele şi coşurile de evacuare a fumului şi gazelor arse vor fi verificate amănunţit, reparate şi curăţate; în faţa uşiţei de alimentare, pardoseala combustibilă se protejează cu o bucată de tablă cu dimensiunile de 70 x 50 cm; nu se vor depozita materiale combustibile la o distanţă mai mică de 1 m faţă de sobele fără acumulare de căldură şi de 0,5 m faţă de sobele cu acumulare de căldură;

În cazul utilizării sobelor fără acumulare de căldură este bine ca distanţa dintre sobă sau burlanele metalice neizolate şi materialele combustibile din vecinătate va fi de cel puţin 1 m; pardoseala combustibilă de sub acestea se va proteja printr-un postament termic izolator; acest postament va depăşi perimetrul sobei cu 25 cm, iar în faţa uşiţei de alimentare cu 50 cm.

Pentru mijloacele de încălzire având drept combustibil gazele naturale se va avea în vedere verificarea şi întreţinerea în bună stare de funcţionare a instalaţiei de gaze naturale (conducte, robinete, arzătoare), înlăturându-se orice posibilitate de producere a scăpărilor de gaze;

La exploatarea instalaţiilor de încălzire centrală se recomandă montarea şi punerea în funcţiune a instalaţiilor de încălzire centrală se va face numai de către personal specializat şi autorizat în acest sens; la trecerea conductelor instalaţiilor de încălzire prin pereţi sau planşee executate din materiale combustibile, acestea vor fi introduse în tuburi de protecţie şi izolate cu materiale incombustibile; conductele de alimentare cu combustibili lichizi sau gazoşi vor fi menţinute în permanenţă perfect etanşe”, se mai precizează în comunicatul ISU Giurgiu.

O.C.

 

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Politica