Social

Cantina de Ajutor social, închisă pentru următoarea perioadă!

Primarul municipiului, Nicolae Barbu a anunţat că, începând cu data de 1 iulie, Cantina de Ajutor Social se închide pentru o perioadă determinată, pentru reparații și reamenajări, iar personalul va pleca acasă în concediu. După terminarea acestuia, salariaţii vor intra în concediu fără plată,  urmând ca între timp să fie reorganizată atât Cantina de Ajutor Social, cât şi Centrul de Primire în Regim de Urgenţă, limitând în acelaşi timp numărul de personal al celor două instituţii. Conform declaraţiilor primarului Nicolae Barbu, se vor reconfigura totodată şi condiţiile de acordare a ajutorului social. Astfel, numai cei care vor presta în avans cele 40 de ore în folosul comunităţii, conform Legii, se vor bucura în luna următoare de Cantina de Ajutor Social.

La ora actuală, 246 de persoane beneficiază de serviciile Cantinei; din păcate, doar 7 (ȘAPTE!!!) și-au manifestat dorința de a lucra în folosul comunității, conform legii! Și asta, în cobdițiile în care mulți dintre giurgiuveni se plâng de lipsa locurilor de muncă, pe de o parte, iar pe de altă parte necesarul de forță de muncă la Spaţii verzi sau curăţenia parcurilor, este mult peste numărul doritorilor de muncă din municipiu!

O.C.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Social