Totul se pare că ar fi pornit de la un aparat de aer condiționat. Cert este că în jurul orelor 17,30 jandarmul care asigura paza clădirii a dat alarma: arde undeva, la parterul clădirii! S-a constatat faptul că avariată era chiar încăperea care adăpostea arhiva achizițiilor publice ale Consiliului Județean. Coincidență sau nu, acest eveniment s-a petrecut exact în perioada în care noul președinte al CJ, Marian Mina anunța demararea formalităților pentru un audit extern.
„Nu a fost un incendiu propriu-zis, adică nu a apucat să ardă ceva, doar a fost deteriorat un aparat de aer condiţionat. Am intervenit promt şi, în acest moment, doar este asigurată ventilaţia în imobil. Nu au fost persoane evacuate”, a declarat, pentru colegii de la giurgiu-net.ro, în jurul orei 18.30, purtătorul de cuvânt al ISU Giurgiu, căpitanul Cristian Virag.
O.C.
Foto: www.giurgiu-net.ro










