Politica

După ce au condus 8 ani judeţul şi 16 ani municipiul, peneliştii tot n-au aflat care sunt problemele giurgiuvenilor

Deşi pare un paradox, iată că e posibil să te afli ani îndelungaţi la cârma unei comunităţi şi încă să nu ştii care sunt problemele de care se lovesc locuitorii săi. În această situaţie se află liberalii giurgiuveni care, prin vocea unui fost vice şi fost preşedinte de Consiliu Judeţean, declară că vor să identifice „problemele cu care giurgiuvenii se confruntă dar şi propunerile lor de schimbare”. Declaraţia îi aparţine, aţi ghicit, domnului Dumitru Beianu, care speră să-şi apropie cetăţenii, devoalând o parte din strategia de campanie. Numai că e o insultă la memoria giurgiuvenilor atitudine asta de „usturoi n-a mâncat, nici gura nu-i miroase”. Păi, dacă vă făceaţi datoria în funcţiile pe care le-aţi avut, dumneavoastră, liberali de frunte, multe din problemele pe care vă străduiţi să le identificaţi astăzi, n-ar fi existat. Pentru că, în caz contrar ne-am irosit 8 şi respectiv 16 ani cu dumneavoastră la conducere, timp în care nici măcar n-aţi ştiut care sunt problemele giurgiuvenilor. De rezolvat nici nu mai zic, pentru că acest judeţ n-a coborât nici măcar o treaptă în acel clasament ruşinos al sărăciei. Săraci, domnilor liberali, suntem săraci pentru că n-avem unde să muncim, copiii abandonează în masă şcoala, în spital mori cu zile, supermarket-urile au călcat în picioare micii comercianţi, lucrările edilitare făcute pe sume fabuloase încep să se prăbuşească din cauza furăciunilor. Cât despre „investitori”, cred că fac urticarie dacă mai aud de ei. Gata, povestea s-a terminat, Împăratul n-a avut niciodată haine frumoase, a fost tot timpul gol şi aţi fost complici cu el la farsa asta de care acum vreţi să vă spălaţi pe mâini.

M.B

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Politica