Întrebare întrebătoare şi încuietoare la care poti doar să-ţi dai cu presupusul pentru că răspunsul corect nu-l ştie nimeni, nici măcar Iliescu însuşi. Ajuns un fel de Agamiţă Dandanache al politichiei giurgiuvene, fostul „împărat” a reuşit să bulverseze întrega presă locală, declarându-şi, din când în când, apartenenţa la alt partid. Înainte de alegerile locale, uneperist fiind, apare, ce să vezi, la PNL, unde conducerea partidului ne spune că deja este membru. După ce le-a făcut varză listele de candidaţi şi a reuşit să-i facă pe liberali să piardă alegerile, aflăm că el nici nu plecase din UNPR. Păi, atunci, ce căuta la PNL? E posibil să fi încurcat trotuarele, tinând cont că UNPR e vis a vis? Posibil, fiindcă mai uiţi câteodată de unde ai plecat sau unde trebuie să ajungi(!?), dar ei, peneliştii, puteau măcar să-l întrebe:” Bre, nea Luci, matale cu ce ocazie pe la noi, că erai…dus… dincolo?”Dar ei, nu…Batman, Batman… şi l-au aşezat direct în capul mesei. Dar, ce să vezi, fatalitate, el se credea tot în UNPR…sau era încă…? Mister. Trece luna, şi nea LUCI mai declară una: am trecut de la UNPR ( aha,deci era la UNPR) la PSD! Stupoare..păi nu erai la PNL? Îngroziţi, pesediştii giurgiuveni declară răspicat: la noi, NU! Întrebat de ziarişti la ce partid este totuşi, Iliescu declară imperial că este la pesedeul de „sus”, nu la ăla de „jos”. Na, c-o aflarăm şi p-asta!
V-am spus că este întrebare încuietoare? Nu vă mai chinuiţi cu întrebări inutile, şi hai mai bine să-i pregătim o urare, că omul va împlini luna viitoare 70 de ani!
M.B









