Recentele declarații ale demnitarilor de la nivel central, cum că profesorii, care și-au câștigat, în instanță, diferențele de drepturi salariale, au iscat discuții la nivelul cadrelor didactice. Unii au primit banii în întregime, în timp ce alții au primit doar o parte din bani.
Inspectorul școlar general, Gigi Oprișan ne-a declarat, referitor la acest aspect:
„De la Ministerul Finanțelor, am primit 73% din suma pentru anul 2o15. Sunt, în schimb, școli care, pentru că au făcut unele economii de-a lungul anului, au posibilitatea să le achite integral profesorilor diferențele cu pricina pentru anul 2015. Celelalte școli vor achita bani pentru profesori, dar nu mai puțin de 73%”, a precizat Gigi Oprișan.
De asemenea, inspectorul școlar general a mai precizat că, pentru anul 2014, sumele au fost achitate integral.









