Administratie

Întâlnire româno-bulgară pentru reînnoirea relaţiilor de cooperare transfrontalieră

Vineri, 1 iulie, președintele Consiliului Județean, Marian Mina, împreună cu Răzvan Cuc – Consilier al preşedintelui, Mardale Nicu, director executiv al Direcţiei Cooperare Interregională, Strategii şi Proiecte și Miruna Eftimiu, director executiv adjunct al Direcţiei Cooperare Interregională, Strategii şi Proiecte, au avut o întâlnire cu o delegație bulgară, condusă de prefectul districtului Ruse, Stefco Burdjiev, alături de care au fost prezenți Stanimir Stancev – Subprefect, Valentin Colev – Subprefect, Desislava Pencheva – PR șiLili Ganceva – Director Executiv, Asociaţia EUROREGIUNEA DANUBIUS GIURGIU-RUSE.

„Întâlnirea a debutat cu prezentarea unei felicitări oficiale din partea domnului prefect al districtului Ruse Stefko Burdgiev domnului preşedinte al Consiliului Judeţean Giurgiu Marian Mina, cu ocazia învestirii în funcţie.

S-a subliniat importanţa continuării relaţiilor transfrontaliere prin atragerea de fonduri europene şi realizarea de investiţii comune.

Cooperarea în cadrul grupului este realizată prin schimburi de informatii tehnice şi de documentare, vizite de lucru ale specialişilor, fermierilor, consultarea reciprocă cu privire la problemele care sunt de interes pentru ambele părţi.

Grupul se reuneşte la Giurgiu sau la Ruse (prin rotaţie) o data pe lună/la două luni în funcţie de acordul şi disponibilitatea participanţilor.

Activitatea Grupului a fost salutată de către miniştrii de agricultură din cele doua ţări şi a asigurat cadrul prin care numeroase firme din regiune şi-au extins reţeaua de colaboratori din ţara vecina şi nu numai. Ministerul Agriculturii din Romania a folosit in luna iunie modelul GLAC Giurgiu-Ruse pentru a crea o comisie asemanatoare la nivel central”, se precizează într-un comunicat al CJ.

Președintele CJ, Marian Mina, a precizat:

„Îmi doresc o continuare a activităţii Comisiei Mixte de Agricultură, funcţia de presedinte al GLAC urmând a fi preluata în cel mai scurt timp de către domnul Răzvan Cuc, viitor administrator public al Judeţului Giurgiu, care va colabora pentru organizarea viitoarei întâlniri a Grupului din luna iulie cu domnul Stanimir Stancev, vice-guvernator al Districtului Ruse.”

De cealaltă parte, reprezentanții bulgari au prezentat o idee de proiect preşedintelui Consiliului Judeţean  Giurgiu: realizarea autostrăzii între Ruse şi Veliko Tarnovo, Bulgaria, care să  înceapă în apropierea de fostul Combinat de Maşini Grele Ruse, la vest de amplasamentul fostei fabrici pentru utilaje grele Ruse. Pentru aceasta este  necesar  să fie construit un al doilea pod la Ruse-Giurgiu. Este necesară implicarea Consiliului Judeţean Giurgiu pentru sprijinirea acestei idei de către toate instituţiile româneşti de resort.

De asemenea, se doreşte participarea celor două instituţii alături de autorităţile de la nivel central relevante pentru depunrea în comun a unui proiect strategic care  îşi propune extinderea  sistemului 112 implementat în România în Ruse, precum şi analiza cadrului de implementare a acestui proiect.

O.C.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.