A făcut valuri anunțul făcut de Lucian Iliescu, un traseist cu acte-n regulă, trecut prin mai multe formațiuni politice (PSM, PNL, UNPR, iar PNL…) că a trecut la…PSD! În fapt, trecerea care face atâta vâlvă este anunțul că acesta s-a afiliat grupului parlamentar al social-democraților, ca urmare a desființării grupului parlamentar UNPR din care făcea parte. De altfel, Iliescu ar fi declarat, pentru colegii de la Opinia Giurgiuveanului: „Suntem în forul suprem, nu avem nicio treabă cu Giurgiu. Am discutat la nivel national, nu discutăm cu (PSD – N.R.) Giurgiu, ci cu șefii lor de la București… Poate vi se pare surprinzător gestul meu, dar avem o gândire…”, spunea Iliescu.
Referindu-se la acest aspect, vicepreședintele organziației județene, și, totodată, președinte al Consiliului Județean Giurgiu, Marian Mina, a declarat, pentru giurgiu-acum.ro:
„PSD Giurgiu nu este Muzeul Antipa, unde să strângem toate mumiile politice! Noi suntem o echipă tânără, care a muncit pentru rezultatele excelente obținute în alegeri (fie că au fost europarlamentare, prezidențiale sau locale), iar indivizi de teapa lui Lucian Iliescu nu au ce căuta în organizația noastră! Vrea să vină pe cai mari, într-o echipă sudată, câștigătoare, care a muncit, cu ce scop? Nu și-a adus în niciun fel aportul la rezultatele organizației județene a PSD, așa că să stea dumnealui acolo unde este! Sau să se ducă unde-o vrea să își facă organizație, dar la noi, la organizația județeană Giurgiu, nu are ce căuta! Noi avem deja stabilite o serie de priorități, de proiecte importante pentru dezvoltarea județului, și nu acceptăm ca personaje cu gândirea lui Iliescu să vină și să distrugă tot! S-a văzut ce a însemnat Lucian Iliescu pentru județ și pentru municipiu, pe care le-a adus la sapă de lemn!”, a mai precizat Marian Mina.
O.C.









