Recent, în anumite publicații locale, au apărut o serie de acuzații la adresa conducerii Colegiului Național „Ion Maiorescu” din Giurgiu.
Contactat telefonic, directorul Colegiului, Mirela Delea, a declarat:
„Constat, cu dezamăgire, faptul că anumite organe de presă locale reflectă, uneori, într-un mod eronat activitatea desfășurată în cadrul Colegiului Național „Ion Maiorescu”. Evidențiază, tot mai des, aspecte negative, ce nu sunt verificate, sursele fiind, de cele mai multe ori, mesaje publicate sub anonimat de pretinși elevi sau părinți ce nu-și asumă responsabilitatea celor afirmate. Menționez că decizia închiderii ușilor în timpul orelor de curs respectă prevederile Regulamentului de Organizare și Funcționare a Unității pentru anul 2015 și are în vedere siguranța elevilor. În cazul unor situații de urgență, avem asigurate căile de acces. De asemenea, mai menționez faptul că, într-adevăr, suporții de la geamuri au fost ridicați în cadrul unor lucrări de verificare și reparații, pe timpul unei singure zile”, a mai precizat Mirela Delea.









