Revocarea din funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Giurgiu a social-democratului Cristian Marciu, adoptată în ședința extraordinară de miercuri, 21 ianuarie, încă face valuri în viața politică giurgiuveană. Acest aspect a fost abordat și de președintele organizației județene a PSD, senatorul Niculae Bădălău:
„Pentru mine, personal, această revocare a fost o dezamăgire vis-a-vis de munca și dorința noastră de dezvoltare a județului. Eu am spus, cu puțin timp în urmă, că nu ar mai trebui ca, pe parcursul lui 2015 să nu mai gândim politic, să ne adunăm cu toții și să punem umărul pentru a aduce bunăstarea în județul nostru. Este surprinzător ce s-a întâmplat ieri, și aici nu vorbim de subiectivism politic, ci ajung să cred că așa sunt recompensați oamenii care fac treabă. Să dai afară un om cu experiența lui Cristian Marciu, care se pricepe la partea tehnică a proiectelor, și care, timp de doi ani și jumătate a ținut în spate o gașcă de incompetenți aflată sub oblăduirea lui Mustățea, este o insultă la adresa cetățenilor acestui județ!”, a precizat Niculae Bădălău.
Indignarea senatorului social-democrat vine mai cu seamă pe fondul faptului că, doar cu o zi înainte, în biroul președintelui CJ, Vasile Mustățea, avusese loc o discuție între cei trei: Niculae Bădălău, Cristian Marciu și Vasile Mustățea. Subiectul: elaborarea unui program de dezvoltare a județului și de reabilitare a drumurilor județene. „Am stabilit ce sume sunt necesare, ce drumuri necesită o investiție în reparații de urgență. A fost întru totul de acord cu noi, ba, mai mult, chiar l-a lăudat pe colegul meu…Iar faptul că a doua zi a acționat cum a acționat, fără a fi acuzat de rasism sau de altele, ajung să cred că omul ăsta – și mă refer la Vasile Mustățea – are o genă destul de stricată. Iar dacă în județ nu merge treaba, e din cauza incompetenței promovate ani de-a rândul”, a continuat senatorul social-democrat.
Astfel, deși Vasile Mustățea și-a dorit cu ardoare acest lucru, de a scăpa de omul care i-a făcut treaba, nu prea i-au ieșit „pasențele”. În această dimineață, Instituția Prefectului a atacat hotărârea de consiliu prin care Cristian Marciu era revocat din funcție. În aceste condiții, social-democratul Cristian Marciu este, în continuare, vicepreședinte al Consiliului Județean Giurgiu.
Pe de altă parte, președintele PSD Giurgiu a reafirmat faptul că Vasile Mustățea nu a dovedit, cu ședința de miercuri, că nu a făcut altceva decât să politizeze în exces Consiliul Județean, fără a aduce nimic bun. „Nu alocă bani pentru sănătate, pentru cultură, eu promit aici că voi convoca PSD-ul să iasă în stradă. Nu îmi place să o spun, dar ajungem la extreme, și nu datorită măsurilor împotriva unui social-democrat, ci împotriva unui om care a muncit ani buni pentru acest județ. Modul în care a lucrat lasă de dorit”, a mai precizat, în încheiere, senatorul Niculae Bădălău.









