Demisia lui Victor Ponta din funcția de premier a fost un act de onoare, de respect față de voința cetățenilor, și, nu în ultimul rând, a fost un act de demnitate, lucru rar întâlnit în politica românească, declara, în cadrul celei mai recente conferințe de presă a social-democraților giurgiuveni, liderul acestora, Niculae Bădălău.
„Victor Ponta a condus cel mai performant Guvern din ultimii 25 de ani, iar faptul că a demisionat, într-un gest de onoare, la presiunea străzii, mă face să mă simt extrem de mâhnit. Din păcate, Giurgiu are de pierdut, pentru că aici nu discutăm despre o plecare oarecare, ci de pierderea celui mai bun administrator al României. A fost însă dorința străzii, a unor oameni care i-au cerut acest lucru, dorință pe care a respectat-0!Cât despre alegeri anticipate, vorbim despre o utopie. Chiar și cei care își doresc acest lucru știu că nu este posibil acest lucru, pentru că, în primul rând, suntem într-un impas legislativ. Noi acum avem nevoie de un guvern stabil, care să reprezinte românii și România în plan extern, în mod special, și care să redea încrederea partenerilor noștri în statul român. Avem nevoie, de asemenea, de o lege a bugetului pentru anul viitor, buget care poate fi conceput doar de un Guvern care să aibă girul Parlamentului. De aici rezultă și urgența și astfel se poate explica și afirmația domnului Dragnea cu privire la propunerea pentru prim-ministru, în sensul că o vom accepta pe cea care va fi cea mai potrivită pentru România”, a mai precizat senatorul social-democrat.
O.C.









