Se tot vehiculează, prin presa națională, că mai mulți prefecți au fost schimbați în cele câteva luni de când Guvernul Cioloș a fost instalat. Despre criterii, nu se vorbește foarte mult, dar dezvăluirile celor din presa centrală arată că majoritatea celor proaspăt numiți pe funcțiile de reprezentanți ai Guvernului în teritoriu sunt persoane apropiate PNL-ului sau PD-L-ului, în aceste condiții Cioloș fiind acuzat, voalat, de parteneriat cu liberalii lui Iohannis.
Referindu-se la aceste schimbări, inclusiv la zvonul că urmează schimbarea prefectului județului Giurgiu, Nina Crișu, liderul social-democraților giurgiuveni, senatorul Niculae Bădălău declara:
„Nu sunt deloc mulțumit de discursul și explicațiile pe care le-a dat în Parlament premierul Cioloș cu privire la aceste schimbări din funcții. NU poți să vii să spui că acesta este, de fapt, un atribut al Guvernului. Da, sunt de acord să se facă o asemenea afirmație referitor la un guvern politic, nu la unul de tehnocrați. Sper ca, în perioada următoare, să apară și justificările premierului, rapoartele care au stat la baza fiecărei schimbări de prefect. Când am votat acest guvern, am spus clar ce ne dorim noi, PSD: să nu se amestece în partea politică și să continue programul de guvernare al lui Victor Ponta. Dar, mai nou, sunt discuții în urma cărora constat că și-a băgat „cel negru” liberal coada, și constatăm că nu mai sunt bani pentru salarii și pentru alte creșteri ale calității vieții cetățenilor, lucru ciudat, pentru că noi am lăsat visteria plină”, a mai precizat senatorul social-democrat.
O.C.









