Mult-trâmbițatul „sondaj intern” al liberalilor, în urma căruia urmează să se decidă cine va reprezenta partidul în lupta pentru Primăria municipiului cică este în plină derulare. Dar se desfășoară așa de discret, încât nu prea au fost observați prin teritoriu.
„Dezvăluirea” legată de „prezența” în teritoriu a operatorilor de sondaj a fost făcută de Gheorghe Ștefan care, extrem de serios, afirma că a cerut „discreție maximă”. Păi cum vine asta? Așa, pe ascuns, vine operatorul, ciocăne sau nu la ușă (dacă tu, cetățean de bună credință, eventual ai inspirația să îi deschizi ușa, ar fi excelent!), și începe, discret, în șoaptă, să îți adreseze întrebările din chestionar. Ei, aici e-aici…Grijă mare la răspunsuri pentru că, tot același Gigi Ștefan spunea, dacă „acolo unde, prin răspunsuri, persoana demonstrează că aparține unei formațiuni politice sau alta, atunci acel sondaj se anulează”. Adică, să înțelegem și noi mai bine: dacă omul dă de înțeles că n-ar avea nici în clin, nici în mânecă, cu liberalismul propovăduit de oamenii lui Gorghiu și Blaga…nu contează!









