Politica

Sindicatele din învăţământ vor ieşirea la pensie cu trei ani mai devreme a cadrelor didactice

Profesorul de matematica, Marius Lobaza, explica un exercitiu, in timpul unei ore, la Colegiul National Banatean Timisoara, luni, 20 noiembrie 2006. Membrii sindicatelor din invatamant au intrat in greva japoneza, protestul fiind organizat in perioada in care bugetul de stat pe 2007 este discutat in Parlament, cadrele didactice fiind nemultumite fata de procentul alocat educatiei. LUIZA PUIU / MEDIAFAX FOTO

   FSLI solicită Guvernului modificarea Legii pensiilor, astfel încât profesorii să se poată pensiona cu trei ani mai devreme decât data prevăzută acum.

Motivele invocate de sindicalişti sunt epuizarea şi suprasolicitarea psihică a profesorilor, dar şi unele probleme medicale, care duc la îngreunarea desfăşurarii activităţii didactice.

„Federaţia noastră a făcut demersuri şi a solicitat premierului Mihai Tudose ca în noua Lege a pensiilor, în sistemul de educaţie, să fie permisă pensionarea cadrelor didactice cu trei ani mai devreme. Numărul anual al dascălilor care ar putea solicita acest lucru nu va fi atât de mare încat să pună presiune pe bugetul pensiilor şi asigurărilor socia, a declarat presedintele FSLI, Simion Hancescu.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Politica