A trecut la PNL, după ce a fost membru PSD ani buni, timp în care s-a remarcat (mai mult sau mai puțin) ca membru de partid. Este președintele Colegiului Medicilor Giurgiu, a fost director al spitalului o perioadă, actualmente este șf al unei secții vitale din Spitalul Județean: ATI. Vorbim aici despre doctorul Ladislau Pick, cel care s-a mutat, cu toate catrafusele, odată cu Florian Nicolae, la PNL.
Motivația de a face saltul în tabăra adversă a fost una care, pe un necunoscător, chiar l-ar face să creadă.
„Nu vreau să mă dau victimă a marginalizării în fostul partid (n.r. – ups, nene Floricele, dar ce „subtil” ți-a tras-o consilierul matale….!), dar, prin natura meseriei, locul meu se găsește în marea familie liberală (adică, să înțelegem că medicii, TOȚI, ar trebui acum, masiv, să țopăie pe lângă Blaga, Gorghiu, Predoiu & Co???). Fiind și consilier și prieten cu Nicolae Florian, nu știu cum s-ar fi putut împăca apartenența noastră la două grupări politice diferite (n.r. – ce-are sula cu prefectura, până la urmă? Prietenia e prietenie, iar de când cu „foncția” de consilier, se zvonește că nu prea mai e timp decât „la program” în Spital). Pe de altă parte, m-am decis să mă înscriu în marea familie liberală deoarece problemele din sănătate, din sistemul sanitar la toate nivelurile, au fost, sunt și vor rămâne – poate – grave!”
Ei, bine, uite că ultima frază ne-a amuțit…Adică, Spitalul Județean (la a cărui conducere v-ați depus candidatura), domnule Pick, nu cumva este „patronat” la toate nivelurile de liberalii în a căror tabără v-ați înrolat? Dacă nu știați ( și nu vrem să credem asta!), președinția Consiliului Județean, care are în „grijă” Spitalul din Giurgiu, este asigurată de un membru PNL. La fel și conducerea directă a unității sanitare, asigurată tot de un penelist.
Și apoi, ciudat este faptul că atâția ani de zile nu ați ieșit în față, în calitatea pe care o aveți, să spuneți că e jale în spital, că e dezastru, că nu mai sunt bani, că….Unde ați fost până acum???








